Тодоров: Невакцинираните мигранти ќе се вакцинираат | Правдико

Правдико

   

Тодоров: Невакцинираните мигранти ќе се вакцинираат

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

18062015163152_11062015160931_migranti1Доктори инфектолози и дерматовенеролози ќе ги посетат миграните во прифатниот центар за странци во Гази Баба поради опасност од ширење на заразни заболувања, шуга и вошки најавија здравствените власти

Одлучено е да се вакицинираат сите мигранти кои ќе престојуваат во Македонија, а комисијата за заразни болести од министерството за здравство подготвува план за имунизација.

– За ваквинацијата ни е важно да бидат вакцинирани сите оние кои подолго се задржуваат во Maкедонија. Оние кои транзитираат само може да се изврши дезинфекција на превозните средства, возовите или автобусите, а оние кои подолго од 72 часа ќе останат во земјава по било кој основ,  тие доколку во себе немаат доказ дека се вакцинирани ќе се прави вакцинација – изјави министерот за здравство Никола Тодоров.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико