Трамп го спречи отворањето на тајните досиеја за Џон Кенеди | Правдико

Правдико

   

Трамп го спречи отворањето на тајните досиеја за Џон Кенеди

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот претседател Доналд Трамп го блокираше најавеното објавување на над стотина документи за убиството на Џон Кенеди во 1963 година, прифаќајќи го апелот од ЦИА и ФБИ тие документи да останат тајни.Тој наложи документите да поминатшестмесечна ревизија, но дозволи Националниот архив да објави други 2.800 доверливи материјали.Сепак, не се очекува нивното објавување да донесе спектакуларни откритија во врска со атентатот на поранешниот претседател на САД на 22 ноември 1963 година.

Според првичната најава, се очекуваше сите 3.100 документи да бидат објавени вчера, а Трамп навести дека во иднина може да ја смени оваа одлука и да ги објави сите документи.

– Јавноста заслужува да знае што е можно повеќе за атентатот. Извршни одделенија и агенции ми предложија одредени документи да бидат редактирани во интерес на националната безбедност, како и од надворешно-политички причини. Немам друг избор денеска освен да го прифатам ова редактирање за да спречам да и биде нанесена непоправлива штета на нашата национална безбедност, соопшти претседателот Трамп по задржувањето на дел од документите како државна тајна.

Викиликс на ова реагираше нудејќи 100.000 долари награда за објавување на овие преостанати документи.

Илјадници новинари, историчари и обични граѓани од вчера систематски ги пребаруваат документите кои се јавно достапни на интернет станицата на Националниот архив на САД (www.archives.gov). Некои од првичните сознанија укажуваат дека убиецот на Кенеди, Ли Харви Освалд, бил под истрага на ФБИ, но под истрага бил и Џек Руби, кој го застрела Освалд два дена по атентатот, и со тоа спречи потемелна истрага.

Според објавените документи, ФБИ ја истражувало левичарската организација за поддршка на Куба, во која Освалд бил активен. Поврзувањето на Освалд со Куба, и неговото патување во Советскиот Сојуз отвори сомнеж дека СССР бил вмешан во атентатот.

Документите содржат информации од тогашниот Советски Сојуз, во кои се наведува дека убиството на Кенеди било примено со шок и дека било наредено ѕвонење на ѕвоната на црквите низ Русија во негова чест. Имајќи ја предвид затегнатата состојба меѓу САД и СССР, кои претходната година беа соочени со кубанската нуклеарна криза, некои во советското раководство сметале дека атентатот е дело на американски генерали, кои сакале војна со СССР. Во еден од документите е наведено дека кубанскиот водач Фидел Кастро се сретнал со конгресмени кои го истражувале атентатот во 1978 година и негирал вмешаност на кубанското разузнавање.

Во досиејата има информации и за дивиот живот на претседателот Кенеди, забавите кои ги водел со Френк Синатра, Семи Дејвис Џуниор и стриптизети.
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова вчера изјави дека обидите за поврзување на Русија со атентатот на Џон Кенеди се „дивјачки инсинуации”, кои предизвикуваат „шок”.

Повод за таквата изјава на Захарова беа написите во американските медиуми дека при престојот на убиецот Ли Харви Освалд во во СССР, тој имал можност да воспостави контакт со советските тајни служби и да помине соодветна обука.

– Со децении информацијата беше со назнака доверливо…Ако дури и околу оваа тема почнуваат да се прават дивјачки инсинуации во контекст на Руската Федерација, може само да се жали за тоа, затоа што ние сакаме информации, а не дезинформации – изјави таа.

Препорачуваме

Партнери на Правдико