Трамп против цензурата: Социјалните мрежи замолчуваат милиони луѓе | Правдико

Правдико

   

Трамп против цензурата: Социјалните мрежи замолчуваат милиони луѓе

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денес ги критикуваше социјалните мрежи и рече дека тие компании замолкнале „милиони луѓе” користејќи ја цензурата.

Трамп не го спомна името на ниедна компанија.

„Фејсбук“, „Твитер“ и „Алфабет“ затворија стотици кориснички сметки поради наводно ширење на пропагандата од Иран. „Фејсбук“ затвори некои нарачки за кои се изјасни дека се поврзани со Русија.

„Гигантите на социјалните медиуми замолкнуваат милиони луѓе. Не можете да го правите ова, дури и ако мораме и понатаму да ги слушаме лажните вести како Си-ен-ен, чиј рејтинг сериозно падна. Луѓето имаат право да разберат што е реално, а што не е, без цензура!“, напиша Трамп на „Твитер”.

Во интервју за „Ројтерс“ претходно оваа недела Трамп рече дека е „многу опасно” што компании како што се „Твитер“ и „Фејсбук“ ги задушуваат гласовите во своите сервиси.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико