„Транспаренси интернешнл“ открива скандал со злоупотреба на буџетски средства од страна на ДУИ | Правдико

Правдико

   

„Транспаренси интернешнл“ открива скандал со злоупотреба на буџетски средства од страна на ДУИ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На листата на донатори на политичката пртија ДУИ во 2016 година се јавуваат јавните претпријатија АД Македонска пошта, АД Аеродроми на Македонија и ЈП Македонски железници – инфраструктура, што е спротивно на законот, објави денеска „Транспаренси интернешнл-Македонија“. Од таму велат дека Државната комисија за спречување на корупцијата за ова го известила Обвинителството, поради сомнение за злоупотреба на буџетски средства.

„По анализа на годишниот извештај за членарини до донации за 2016 година, ‘Транспаренси Интернешнл – Македонија’ забележа дека на листата како донатори се јавуваат и претпријатијата АД Македонска пошта, АД Аеродроми на Македонија и ЈП Македонски железници – инфраструктура, што е спротивно на одредбите од Законот за спречување на корупцијата и Законот за финансирање на политичките партии. Поради тоа на 10.05.2017 година се обративме до Државната комисија за спречување на корупцијата, како надлежна за постапување во вакви случаи“, велат од „ТИ-М“.

Од таму наведуваат дека  денеска добиле одговор од ДКСК дека по разгледување и анализа на добиените податоци и прибраните известувања од посочените претпријатија, Министерството за финансии и Државниот завод за ревизија, утврдиле дека сомневањата кои се изнесени во претставката се основани и дека од прибраната документација произлегуваат факти и околности кои упатуваат на прекршување на одредбите од Законот за финансирање на политичките партии и Законот за спречување на корупцијата кои забрануваат користење на буџетски средства, средства од јавни фондови и средства од јавни претпријатија за финансирање на изборна активност, односно друга политичка активност.

Документацијата од која произлегуваат овие сомневања, Државната комисија за спречување на корупцијата ја предала во Основното јавно обвинителство Скопје, кое е надлежно за понатамошно испитување на овие информации.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико