Трет шестмесечен извештај за работата на СЈО | Правдико

Правдико

   

Трет шестмесечен извештај за работата на СЈО

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го обелодени третиот шестмесечен извештај за својата работа.

Со оглед на фактот дека сè уште не е конституирано Собрание, СЈО, според практиката, извештајот треба  да го достави до Советот на јавни обвинители.

Минатата година, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го образложуваше извештајот во Собранието и одговараше на пратенички прашања. Сепак, СЈО има законска обврска да достави извештај, но не и да го образложува.

Извор: 24Вести

Партнери на Правдико