Тројца милитанти на ИД осудени за заговор за терористички напади во Москва | Правдико

Правдико

   

Тројца милитанти на ИД осудени за заговор за терористички напади во Москва

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Московскиот окружен воен суд осуди тројца членови на Исламска држава на затворски казни од 10 до 15 години поради заговор за терористички напади во Москва, јави дописникот на ТАСС од судницата.

„Судот ги прогласи обвинетите за виновни и ги осуди Анзор Тлупов, Бахтовар Тујчиев и Манучехер Тујчиев на 13, 15 и 10 години затвор”, рече судијата, истакнувајќи дека тројцата ќе ги издржуваат казните во затвор со максимално обезбедување.

Обвинетите беа обвинети за нелегално производство на експлозиви, формирање терористичка група, ангажирање во активностите на групата, заговор за терористички напад и за придонес кон тероризмот.

Судот утврди дека членовите на трите члена на групата на ИД планирале серија терористички напади во Москва и во Московскиот регион.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико