Целодневен штрајк на државните службеници во Грција | Правдико

Правдико

   

Целодневен штрајк на државните службеници во Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државниот сектор во Грција денеска е блокиран заради 24-часовен штрајк на вработените по повик на нивниот синдикат. Тие ќе протестираат против новите економски мерки за кои оваа недела беше постигнат договор во Брисел.

grcija-protest

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за тие мерки со кои е обврзан нов тригодишен заем за Грција.

Државните болници денеска ќе укажуваат помош само на итни случаи.Во предупредувачки штрајк излегуваат и фармацевтите.

Синдикатот нагласува дека новит договор е антинароден и бараат документот да не се гласа во парламентот како и да бидат спречени сите рестриктивни политики.

Извор: 24Вести

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико