Ципрас отворено призна дека подготвувале „план Б“ со Варуфакис | Правдико

Правдико

   

Ципрас отворено призна дека подготвувале „план Б“ со Варуфакис

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отворено призна дека имал дадено наредба до Јанис Варуфакис да се подготвува „план Б“ за можен грчки излез од еврозоната. Одговарајќи на прашање на лидерката на ПАСОК, Фофи Генимата, околу целата контроверзија што се создаде со информацијата дека Варуфакис подготвувал алтернативен план за паралелен банкарски систем и за хакирање даночни податоци, Ципрас застана во одбрана на поранешниот министер за финансии, признавајќи дека било неопходно да бидат подготвени за секое сценарио.

tsipras20

Според Ципрас, владата морала да има алтернативен план бидејќи самите европски кредитори се подготвувале и подгревале сценарија за можно исклучување на Грција од еврозоната. Забележа дека неподготвеноста за справување со такво сценарио би била целосно неодговорна од грчка страна и оваа подготовка, во суштина, била одбранбен план во случај на вонредна итна ситуација.

„Секако дека му дадов наредба на Варуфакис да состави тим за план за вонредна ситуација. Да состави план за одбрана. Би бил политички наивен ако не го направив тоа“, истакна Ципрас во одговор до Генимата, посочувајќи дека би требало да го обвинуваат само ако не биле подготвени за итни ситуации, а не бидејќи биле подготвени за сè.

Ципрас подвлече дека Генимата наместо да ја обвинува владата со обид да се создаде скандал, треба да го упати прашањето до Европската комисија која имала план од илјадници страници за сценарио за грчки излез од еврозоната. Грчкиот „план Б“, дециден беше Ципрас, бил само план за одбрана и за спас на државата во случај Европа да го спроведе нејзиното сценарио за грчко исклучување од еврото.

Тој истакна дека СИРИЗА немала план ниту намера да ја извади Грција од еврозоната, но имала јасна обврска кон народот да биде подготвена за сè што Европа може да ѝ испорача.

„Нè обвинувате за тајни планови кои сме ги ковале по подруми. Зошто тогаш не го спроведовме тој план? Ако нашата цел беше напуштање на еврото, зошто тогаш не ги искористивме 63-те отсто од гласовите „не“ на референдумот за да го сториме тоа? Зборувате глупости“, посочи Ципрас.

Грчкиот премиер ги нападна Генимата и ПАСОК, истакнувајќи дека една партија како ПАСОК која не се ни обидувала да преговара за подобри услови со кредиторите туку прифаќала сè, сега сака да ги поткопа преговарачките обиди на СИРИЗА. Со остар тон, тој посочи дека ако ПАСОК сака да разоткрива скандали, подобро ќе биде да се сврти внатре, кон сопствената партија. Во напад, Ципрас посочи дека неговиот поранешен министер за финансии, Варуфакис, за разлика од претходниците, ниту криел листи со даночни затајувачи, ниту, како некои, си ги извадил веднаш парите во странство.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико