Ципрас: Засрамен сум од неможноста на ЕУ да се справи во бегалците | Правдико

Правдико

   

Ципрас: Засрамен сум од неможноста на ЕУ да се справи во бегалците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Егејското Море не само што исфрла детски тела на брегот, туку ја исфрла и културата на ЕУ, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во Парламентот.

53357_Wmysi3ofj3hfaqjZXQ2HB27FzltNrf-560x315-trim(0,0,639,360)

– Се чувствувам засрамен од неможноста на Европа ефикасно да се справи со оваа драма, додаде Ципрас, истакнувајќи дека се чувствува засрамен и од дискусијата на ниво на самит.

Тој нагласи дека примарна задача е „да се ограничи хуманитарната трагедија“ и додаде дека Грците знаат што значи да се биде бегалец.

Затоа, рече Ципрас, примарна хуманитарна должност на Грците е да ги спасат животите на бегалците и да се потрудат да се избегнат слични инциденти.

Покрај ова, Ципрас ја нагласи и потребата да се задржи ставот во согласност со европските вредности и да се изолираат екстремните расистички појави кои постојат во Грција и во Европа.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико