Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани | Правдико

Правдико

   

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Македонија.

„Црна Гора ќе ги отвори своите граници со Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и западноевропските земји од утре“, објави Мугоса додавајќи дека епидемиолошката состојба со коронавирусот се подобрува во овие земји.

Граѓаните ќе треба да приложат негативен ПЦР-тест или серолошки.

Според Мугоса, било решено да се отворат границите со овие земји на барање на туристичката заедница.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико