Туниската полиција трага по напаѓачот кој уби 38 лица | Правдико

Правдико

   

Туниската полиција трага по напаѓачот кој уби 38 лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Туниската Полицијата трага по напаѓачот и неговите можни соучесници во нападот на луксузен хотел во кој загинаа најмалку 38 лица, од кои некои биле убиени на плажата.

b924a5a5.537x350

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Мохамед Али Аруји за АП изјави дека напаѓачот е идентификуван како 24-годишниот студент Сејфедин Резгуи, како и дека е притворен и испрашуван неговиот татко и тројца негови цимери.

“Уверени сме дека и другите помогнале во нападот, брз директно да бидат вклучени туку на индиректен начин”, рече Аруји.

Истрагата потврди дека во морето е пронајден мобилниот телефон на напаѓачот преку кој тој непосредно пред нападот разговараше со неговиот татко. Аруја истакна дека приврзаниците на напаѓачот му набавиле автоматска пушка “калашников”, и му помогнале да дојде на местото на нападот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико