Турчинов - Русија е во војна со Украина | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Турчинов – Русија е во војна со Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

турциновВршителот на должноста претседател на Украина Олександер Турчинов, вели дека Русија е во војна со неговата земја, Тој вели дека поддршката од Москва е „колосален проблем“ во источниот дел на Украина.

Тој говорејќи на украинската телевизија Канал 5, ја обвини Москва дека се обидува целосно да ја дестабилизира ситуацијата во источна и јужна Украина, а Одеса е една од главните цели на Руската Федерација. Турчинов вели дека украинските патриоти ги блокирале напорите на локалните провокатори и сепаратисти, кои, според него, се виновни за „организирање“ на насилството во обид да ја доведат Одеса „на колена“.

Тој вели дека во насилството во Одеса се вклучеи многу луѓе со руски пасоши и гости ѕвезди од отцепениот регион од Молдавија, Трансдњестар. Според него голем дел од полиција во јужна и источна Украина, исто така е „наклонет кон сепаратистичките групи“.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико