Турската полиција ја блокирала границата кон Бугарија | Правдико

Правдико

   

Турската полиција ја блокирала границата кон Бугарија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турската полиција ги блокирала патиштата вo регионот на градот Киркларели, што водат кон турско-бугарската граница, за да ја спречат можноста напаѓачот од новогодишната ноќ во клубот „Реина“ во Истанбул да избега преку Бугарија во Европа.

04012017121425_web_istanbul-gunmen-akp

На сите излези и влезови што водат до градот Киркларели се распоредени специјални полициски тимови кои ги претресуваат сите патници.

Турските медиуми јавија дека припадници на специјалните единици за борба против тероризмот се распоредени на повеќе локации во регионот, а поставени се и заседи на патиштата.

Дополнително специјални полициски тимови се распоредени и на граничните премини на границата меѓу Турција и Бугарија.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико