Турската војска ги стави во готовност копнените и воздухопловните сили | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Турската војска ги стави во готовност копнените и воздухопловните сили

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Генерал-штабот на турските сили побарал од копнените и од воено-воздухопловните сили да бидат во состојба на готовност по мерките објавени од руското министерство за одбрана, откако турски авион собори руски авион на сириската граница, објави „Си-Ен-Ен Турк“.

turkish_flag_by_ljungh-d2xm4hr-860x680

Рускиот ракетен брод „Москва“, исто така, е на воено дежурство покрај брегот на Латакија.

Турскиот премиер, Ахмет Давутоглу, на состанокот на неговата партија рекол дека Анкара ја смета Русија за свој пријател и сосед и дека не сака да ги прекине врските со Москва по инцидентот со соборениот авион.

– Ние немаме и не можеме да имаме намери да ги прекинеме врските со Русија по овој инцидент и да се наоѓаме во состојба на напнатост. Русија е наш пријател, сосед и многу важен партнер. Билатералните односи не можат да бидат жртвувани. Сега сите канали за комуникација се отворени, ние меѓусебно им придаваме голема важност. Но, сакам да нагласам дека во поглед на обезбедувањето на националната безбедност, какви било односи, па дури и многу пријателските, мораат да се засноваат на почитување на правото на секоја земја да ја брани својата територија – изјави Давутоглу.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико