Турски воени авиони нападнаа позиции на ИД во Сирија | Правдико

Правдико

   

Турски воени авиони нападнаа позиции на ИД во Сирија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турските воздухопловни сили утринава бомбардираа три цели на џихадистичката група Исламска држава во северниот дел на Сирија, соопшти кабинетот на турскиот премиер, Ахмет Давутоглу.

turski-avioni

Во соопштението се наведува дека при нападите, кои се извршени од турскиот воздушен простор, се уништени три објекти на ИД.

Официјална Анкара вчера соопшти дека им одобриле на САД да ја користат базата Инџирлик за напади врз ИД.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико