Турскиот премиер повлече 1500 тужби за навреда и клевета | Правдико

Правдико

   

Турскиот премиер повлече 1500 тужби за навреда и клевета

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

binali_yildirimПремиерот на Турција, Бинали Јилдирим, синоќа соопшти дека во понеделникот повлекол вкупно 1.500 тужби за навреди и за клевети насочени кон него или кон неговата функција. Меѓу лицата за кои се поднесени тужби има опозиционери, новинари и писатели.

– Ги повлекувам обвиненијата зошто сум решен соработката со опозицијата да продолжи и да се зајакнува. Проблемите можеме да ги решиме низ дијалог. Оваа земја ни припаѓа на сите – рече Јилдирим.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган, исто така, најави дека ќе ги повлече тужбите за навреда и за клевета.

Извор: META.mk

Препорачуваме

Партнери на Правдико