Турскиот суд: Фејсбук да ги блокира страниците кои го навредуваат пророкот Мухамед | Правдико

Правдико

   

Турскиот суд: Фејсбук да ги блокира страниците кои го навредуваат пророкот Мухамед

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

45a5ee788feaa92f0fdfb7637fffc430Турски суд му наложи на Facebook да блокира неколку страници за кој се смета дека го навредуваат пророкот Мухамед и се закани дека целосно  ќе го оневозможи пристапот кон оваа социјална мрежа ако не го стори тоа.

Одлуката, која ја донесе судот во неделата, следеше по барање на јавниот обвинител, тврди турската телевизија ТРТ. Повикувајќи се на извори запознати со случајот, кои за Ројтерс изјавија дека Facebook блокирал една страница како одговор на барањето на турските власти.

Оваа судска одлука е последниот чекор во борбата против материјалите за кои се смета дека ги навредуваат верските чуства во оваа земја.

–ПРАВДИКО–

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико