Турција донесе закон за употреба на огнено оружје против демонстрантите | Правдико

Правдико

   

Турција донесе закон за употреба на огнено оружје против демонстрантите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

8498246046_439899204b_zTурскиот парламент со големо мнозинство го усвои закон за безбедноста, за да се прошират полициските овластувања и да се разреши употребата на огнено оружје против демонстрантите. Тоа ги продлабочува стравувањата за репресија на инцидентите пред парламентарните избори.

Законот донел жестоки критики од опозициските партии, кои велат дека владејачката Партија на правдата и развојот станува авторитарна. Претставниците на проблематичното курдско малцинство стравуваат дека законот може да биде употребен против нив.

Владата одеднаш го повлече законот минатиот месец, откако неколку дебати прераснаа во безредија во парламентот. Денес во Собранието на Турција беше усвоен овој закон по скратена постапка.

Парламентот усвоил уште еден закон кој им овозможува на министрите да го ограничат пристапот до интернет сајтови, за кои се смета дека ги загрозуваат животите на луѓето, јавниот ред или правата и слободите. Овој закон исто така беше критикуван.

Анкара на неколку наврати изјавила дека реформите во секторот за безбедност ќе помогнат за израмнување на полициските овластувања со оние на европските партнери, иако ова е оспорувано од полициските групи. Критичарите велат дека слободата на говорот во Турција е под закана од Ердоган и Партија на правдата и развојот.

Извор: META

Препорачуваме

Партнери на Правдико