Турција носи закон против трговија со органи | Правдико

Правдико

   

Турција носи закон против трговија со органи

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот министер за здравство и актуелен пратеник од редовите на владејачката Партија на правдата и развојот, Ахмет Демирџан, во турскиот Парламент поднесе предлог-закон со кој треба да се стави крај на илегалната трговија со органи. Турскиот парламент неделава ќе расправа за предлог-законот, со кој ќе се дефинираат условите за донирање и примање органи за трансплантација.

Потребата од тој закон произлегува по се позачестените извештаи во медиумите за Турци кои продаваат бубрег на црниот пазар. Според нацрт-законот, се укинува и условот дека треба да се биде во брак најмалку две години за сопругот или сопругата да си донираат или да добијат орган од сопружникот. Исто така е предвидено да се формираат посебни етички комитети во окружните центри каде што има центри за трансплантација.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико