Турција: Пилоти кои го соборија рускиот авион уапсени за учество во пучот | Правдико

Правдико

   

Турција: Пилоти кои го соборија рускиот авион уапсени за учество во пучот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шефот на турската дипломатијата Мевлут Чавушоглу соопшти дека пилотите кои минатата година во ноември го соборија рускиот воен авион во Сирија се уапсени поради учество во обидот за воен удар во Турција, изведен на 15 јули.

15421692408_68d44a6d90_z

– Пилотите се приведени заради нивното претпоставено учество во обидот за преврат од 15 јули, а не за инцидентот со соборувањето на авионот, изјави Чавушоглу.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико