Турција состави обвинение против Ѓулен од 2.500 страници | Правдико

Правдико

   

Турција состави обвинение против Ѓулен од 2.500 страници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турското обвинителство состави обвинение против поранешниот имам Фетулах Ѓулен кое содржи 2.500 страници и во кое се обвинува за организирање на пучот во кој загинаа 240 лица.

230346

Во обвинението се бараат два доживотни затвора за Ѓулен и дополнителни 1.900 години затвор за обидот за уривање на уставниот поредок и создавање паралелни терористички организации.

Ѓулен, кој живее во егзил во САД ги отфрла обвиненијата за вмешаност во обидот за воен удар.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико