Турција: Уапсени 29 лица, планирале напади за Нова година | Правдико

Правдико

   

Турција: Уапсени 29 лица, планирале напади за Нова година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Анкара приведе 29 лица осомничени за припадност на Исламска држава.

Се претпоставува дека планирале напад за Нова година.

Како што пренесуваат турските агенции, во рации кои биле симултано извршени, учествувале 500 полицајци, а многу од приведените се странски државјани.

Полицијата има налог за приведување на уште 17 осомничени.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико