Турција уапси повеќе од 900 членови на ИСИЛ | Правдико

Правдико

   

Турција уапси повеќе од 900 членови на ИСИЛ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Се работи за странски државјани кои оваа година по различни илегални канали, преку Турција, пробале да се приклучат во редовите на ИСИЛ.

isil-vojnici-sirija-ajb-main_12

Турските безбедносни сили од почетокот на годината уапсиле најмалку 913 луѓе поврзани со група Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), од 54 земји, јавува Анадолија.

Во текот на оваа година на територијата на Турција значително е зголемена контролата кога станува збор за донесување на луѓе поврзани со вооружените групи, и во согласност со безбедносните служби, бројот на апсења значително се зголеми.

Партнери на Правдико