Турција: Убиени двајца полицајци во близина на границата со Сирија | Правдико

Правдико

   

Турција: Убиени двајца полицајци во близина на границата со Сирија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајца полицајци се убиени во напад на турскиот град Џејланпинар, во близина на границата со Сирија.

84413158_84413157

Нападот се случи два дена по самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа 32 лица во Суруч.

Премиерот Ахмет Давутоглу рече дека нападот е поврзан со милитантната група Исламска држава.

Турската влада на денешната седница ќе донесе одлука за зајакнување на безбедносните мерки на границата со Сирија.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико