Туск: Сведоци сме на првите часови од граѓанската војна во Украина | Правдико

Правдико

   

Туск: Сведоци сме на првите часови од граѓанската војна во Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

tuskПолскиот премиер Доналд Туск во парламентот предупредил дека можеби се гледаат првите часа од граѓанската војна во Украина и дека Полска нема да остане рамнодушна.

„Ситуацијата во Украина е без преседан. Од друга страна, таа влада која има демократска мандат, но го губи преку своите постапки“, рекол полскиот премиер за најновите настани во Украина.

Туск предупреди дека ниту опозицијата не е единствена и ја обвини Русија да врши притисок врз Украина без преседан.

„Имаме работа со притисок од други држави без преседан. Станува збор за Русија. Врши притисок врз Киев, врз украинската влада дали ќе биде европска или евроазиска“, рекол Туск.

Извор: Netpress

Партнери на Правдико