Тужбата за геноцид на БиХ ги замрзнува односите меѓу Србија и Босна и Херцеговина | Правдико

Правдико

   

Тужбата за геноцид на БиХ ги замрзнува односите меѓу Србија и Босна и Херцеговина

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ако Босна и Херцеговина поднесе барање за ревизија на тужбата против Србија за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, политичките односи со таа земја во некој период ќе се замрзнат економски веројатно на минимално ниво, рече српскиот вицепремиер Расим Љајиќ.

Тој за новинарите на прес-конференцијата за резултатите од ЦЕФТА, изјави дека прво мора да почекаат за да видат дали Босна и Херцеговина ќе поднесе барање за преглед во однос на високите стандарди на Меѓународниот суд врз основа на кои е утврдено дека имало геноцид.

“Предуслов за нова тужба е да се воспостават нови факти. Во изминатите 10 години, Србија има соработувано транспарентно со Меѓународниот трибунал и ги предаде (на Хаг), сите обвинети за кривично дело”, рече Љајиќ, додавајќи дека без оглед на сериозноста на кривичните дела да се земат предвид сите опции .

Бошњачкиот член на претседателството на БиХ и водач на Партијата за демократска акција (СДА) синоќа објави дека Босна и Херцеговина ќе поднесе барање до Меѓународниот суд на правдата во Хаг за ревизија на тужбата против Србија за агресија и геноцид, ако во следните десет дена, се проценува дека постојат дополнителни факти кои може да бидат основа за обновување на тужбата.

“Ревизии ќе има. Во следните десет дена ќе им се јавам на сите професионалци, академската заедница, политички активни луѓе кои се веќе во контакт со мене да разговараат за елементите на ревизија на тужбата”, изјави Изетбеговиќ за новинарите по состанокот на Претседателството на СДА.

Партнери на Правдико