Уапсен Американец во Пјонгјанг поради “непријателско делување“ | Правдико

Правдико

   

Уапсен Американец во Пјонгјанг поради “непријателско делување“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Севернокоресјките власти уапсиле американски државјанин поради “непријателско делување“, соопшти Пјонгјанг.

Државната агенција КЦХА наведува дека Американецот Ким Санг Док бил приведен на аеродромот во Пјонгјанг поради „непријателски кривични дела со цел субверзии на земјата“, пренесува Ројтерс.

Според информациите од севрнокоресјките власти, полицијата води истрага за деталите за дејствијата кои ги вршел Американецот во Сееврна Кореја.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико