Уапсен директорот на Амнести интернешнел во Турција | Правдико

Правдико

   

Уапсен директорот на Амнести интернешнел во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Амнести интернешнел соопшти дека турската полиција го уапсила директорот на организацијата во земјата Идил Есер заедно со други активисти за човекови права. Есер бил уапсен за време на работилница за дигитална безбедност и информирање која се одржувала во близина на Истанбул.

Турски медиуми јавија дека 12 лица биле упасени за време на полициска рација во еден хотел. Се уште нема коментар од турската полиција или некаква индикација за што се обвинети активистите.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико