Уапсен еден од петтемина осомничени за упадот во Собранието по кои е распишана потерница | Правдико

Правдико

   

Уапсен еден од петтемина осомничени за упадот во Собранието по кои е распишана потерница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата уапсила еден од петтемина осомничени за упадот во Собранието на 27 април минатата година кои се во бегство. Како што дознаваме, станува збор за Младен Додевски, за кого е распишана и меѓународна потерница.

Интерпол на 4 јануари освен по него, распиша потерница и за Никола Митревски, Дејан Давидовски, Александар Василевски – Нинџа и Митре Питроповски. Сите се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок на Македонија и за тешки насилства во Собранието на 27 април лани.

Судот во нивно отсуство им определи мерка притвор и веднаш штом ќе бидат пронајдени, ќе бидат спроведени во Истражниот затвор во Шуто Оризари.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико