Уапсен кумановец, во неговото возило биле пронајдени мигранти од Куба | Правдико

Правдико

   

Уапсен кумановец, во неговото возило биле пронајдени мигранти од Куба

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Вчера, околу 19.20 часот, кај наплатната станица кај Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го лишиле од слобода Ф. А. (50) од Куманово затоа што при контрола на патничко возило „фолксваген туран“, со кумановски регистарски ознаки, што го управувал, биле пронајдени седум лица – мигранти од Куба.

Тие биле пренесени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случајот, против Ф. А. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико