Уапсен лидерот на хакерска банда која украде над една милијарда евра од банките | Правдико

Правдико

   

Уапсен лидерот на хакерска банда која украде над една милијарда евра од банките

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шпанската полиција го уапсила водачот на групата која со компјутерски криминал украла една милијарда евра од банки во изминатите четири години, соопшти Европол. Од европската полициска агенција денеска соопштија дека лидерот на бандата е уапсен во крајбрежниот град Аликанте, без да соопштат повеќе детали за уапсениот.

Во соопштението од Европол се наведува дека бандата навлегла во повеќе од 100 банки, во над 40 земји од крајот на 2013. Тие прво испраќале е-маил со вирус до вработените во банките. Со тоа добивале далечинска контрола врз заразените компјутери кои им овозможиле пристап до внатрешната банкарска мрежи и заразување на серверите кои ги контролираат банкоматите.

Во истрагата освен Европол, учествувале и шпанската полиција, американската ФБИ, властите на Белорусија, Романија и Тајван, како и приватни компании за сајбер безбедност.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико