Уапсен рускиот министер за економија – фатен на дело со мито | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Уапсен рускиот министер за економија – фатен на дело со мито

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот министер за економски развој Алексеј УлјукаевРускиот министер за економски развој Алексеј Улјукаев нешто по полноќ е уапсен во Москва под сомнение за корупција, објави Раша Тудеј.

Министерот бил фатен на самото место како зема мито. Портпаролката на истражниот комитет изјави дека Улјукаев е уапсен под сомнени дека примил мито од 2 милиони долари, за неговото Министерство да даде позитивно мислење на компанијата Росњефт за купување 50 проценти акции кои руската држава ги има во нафтената компанија Башњефт.

-Се работи за изнудување мито, заедно со закани упатени до сопственикот на руската нафтена компанијата во која државата има мнозински капитал Росњефт. Улјукаев е фатен на дело при примање на парите, изјави портпаролката на Истражниот комитет.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека рускиот претседател Владимир Путин е информиран за асењето. Тој рече дека обвинувањата се сериозни и бараат многу сериозни докази.

Медиумите коментираат дека Улјукаев е највисок руски функционер уапсен од падот на Советскиот сојуз во 1991 година.

Извор:Новатв

Препорачуваме

Партнери на Правдико