Уапсен водачот на групата која го нападна музејот во Тунис | Правдико

Правдико

   

Уапсен водачот на групата која го нападна музејот во Тунис

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.
1Уапсен е водачот на групата која минатата недела го изврши нападот врз музејот „Бардо“ во Тунис.

Групата која го изведувала настанот била составена од 15 терористи и секој од нив имал своја посебна задача.

Портпаролот на МВР на Тунис, Рафик Чели потврди дека членови на групата претходно се сретнале со алжирскиот терорист Лукман Абу Сакхар, по кого се трага, а кој ја предводи групата „Укба ибн Нафи“, која неодамна изрази лојалност кон џихадистичката Исламска држава.

Во нападот загинаа најмалку 23 лица. Одговорноста за нападот подоцна ја презеде група поврзана со ИД.

Извор: META

Препорачуваме

Партнери на Правдико