Уапсен возач кој превезувал осум мигранти кај Смоквица | Правдико

Правдико

   

Уапсен возач кој превезувал осум мигранти кај Смоквица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата уапси возач кој превезувал осум илегални мигранти на патот Гевгелија – Скопје. Според полицијата, вчера во 20:30 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, на мостот на „Зуичка река“ полициски службеници забележале „опел вектра“ со скопски регистарски ознаки, управувана од С.С.(43) од Скопје.

Возилото нагло застанало и од него излегле осум непознати лица. Нешто подоцна возилото било запрено, три километри по клучката кај село Смоквица, а по пребарување на реонот биле пронајдени осум илегални мигранти од Авганистан, кои изјавиле дека се превезувале со возилото.

Тие биле приведени во Полициската станица за граничен надзор и граничен премин Богородица за понатамошна постапка. Исто така, возачот на возилото бил лишен од слобода и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико