Уапсени 150 лица за купување и продажба на нелегални стоки на интернет | Правдико

Правдико

   

Уапсени 150 лица за купување и продажба на нелегални стоки на интернет

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американското министерство за правда и Европол соопштија дека се уапсени 150 лица вклучени во купување или продавање нелегални стоки преку интернет на „dark web“, кој е хостиран во шифрирана мрежа и достапен само преку специјализирани алатки за обезбедување анонимност.

Повеќе од 26, 7 милиони евра во готовина и виртуелни валути се запленети во операцијата „Dark HunTOR“, како и 234 килограми дрога и 45 парчиња огнено оружје.

„Поентата на операциите како онаа денес е да се известат криминалците кои работат на dark web: дека институциите за спроведување на законот имаат средства и глобални партнерства да ги разоткријат и да ги повикаат на одговорност за нивните незаконски активности, дури и во областите на dark web“, изјави Жан-Филип Лекуф, заменик извршен директор за операции на Европол.

Меѓу уапсените има 65 лица во САД, 47 во Германија, 24 лица во Британија, четири во Италија, четири во Холандија, три во Франција, две во Швајцарија и едно лице во Бугарија.

Голем број од нив беа „сметани за цели со висока вредност“ од страна на Европол. Пронајдената нелегална дрога вклучувала фалсификувани лекови, заедно со повеќе од 152 килограми амфетамин, 21 килограм кокаин и 32,5 килограми екстази, се вели во соопштението.

Десет месечната истрага произлегува од германската полициска акција на почетокот на оваа година со која беше спречен како што беше опишан „најголемиот светски“ пазар на dark web што се користи за олеснување на продажбата на дрога, украдени податоци за кредитни картички и малициозен софтвер.

Препорачуваме

Партнери на Правдико