Уапсени 19 лица поради корупција во Италија | Правдико

Правдико

   

Уапсени 19 лица поради корупција во Италија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанската полиција уапси најмалку 19 луѓе, меѓу кои доктори и фармацевтски предуземачи, во рамки на истрагата за наводна корупција и перење пари.

Според информациите, вкупно 75 лица се под истрага, а вмешани се 17 компании. Истражителите заплениле имот во вредност од околу 500.000 евра.

Во денешната операција учествувале 200 полицајци од седум региони.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико