Уапсени 20 осомничени припадници на ИД во Турција | Правдико

Правдико

   

Уапсени 20 осомничени припадници на ИД во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Дваесет лица утринава се приведени во Адана поради сомневање дека се членови на Исламската држава, соопшти турската полиција.

tz

Како што јавуваат турските медиуми, припадниците на антитерористичката единица, потпомогнати од хеликоптери, спровеле рации на 22 адреси во Адана по дојава дека ИД планира напад. Приведените се однесени на сослушување.

Адана се наоѓа во близина на воздухопловната база Инџирлик, каде се стационирани американските и НАТО-силите и ја користат таа база во борбата против ИД.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико