Уапсени 4 лица поврзани со нападот во Брисел | Правдико

Правдико

   

Уапсени 4 лица поврзани со нападот во Брисел

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Белгиските власти соопштија дека уапсиле 4 лица кои се поврзани со неуспешниот бомбашки напад на Централната железничка станица во Брисел. Според обвинителството, тие биле уапсени за време на серија на рации во населбите Моленбек и Коекелберг.

Пред два дена 36 годишен маж се обиде да го изврши нападот, но направата делумно експлодираше, по што напаѓачот беше убиен од страна на еден војник кој бил на патрола.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико