Уапсени четири лица за нападот врз „Шарли ебдо“ | Правдико

Правдико

   

Уапсени четири лица за нападот врз „Шарли ебдо“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француските власти уапсија четири лица во врска со нападите врз редакцијата на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ и еврејската продавница од јануари 2015 година, пренесуваат локалните медиуми.

Четворицата мажи на возраст од 30 до 36 години се уапсени под сомнеж дека им испорачале оружје на извршителите на терористичкиот напад.

Според информациите, мажите биле уапсени помеѓу 29-30 јануари во североисточниот дел на Франција.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико