Правдико

   

Уапсени поранешниот грчки министер за финансии и неговата сопруга поради корупција и перење пари

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот грчки министер за финансии, Јанош Папантониу и неговата сопруга, Ставрула Кураку, денеска беа уапсени по наредба на грчки судија.

Судијата донесе одлука за притвор, додека обвиненијата против нив за корупција и перење пари се поднесуваат против нив.

Грчките медиуми потсетуваат дека овие злосторства биле извршени за да се обезбеди поморски договор во 2003 година.

Поранешниот министер, кој служеше од 1996 до 2001 година, ги негираше обвинувањата и ја обвини сегашната левичарска влада дека против него води, како што рече, лов на вештерки.

Датумот на судењето сега не е познат.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико