Уапсени речиси 4000 учесници на протестите во Казахстан | Правдико

Правдико

   

Уапсени речиси 4000 учесници на протестите во Казахстан

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Казахстанскиот министер за внатрешни работи Ерлан Тургимбаерв изјави дека бројката на демонстранти уапсени за време на петдневните протести против резултатите од претседателските избори се искачила на речиси 4000 лица. Според него, протестите се нелегални, при што поголемиот дел од уапсените демонстранти се пуштени на слобода, а 667 лица се осудени на 15 дена затвор, а на 350 им е изречена парична казна.

Илјадници граѓани излегоа на улиците во главниот град Нур Султан, како и Алмати и други градови за да го осудат гласањето на изборите на кои победи Касим Зомарт Токаев, кој беше поддржан од претходниот шеф на државата Нурсултан Назарбаев.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико