Уапсени седум терористи кои планирале напади во Санкт Петербург | Правдико

Правдико

   

Уапсени седум терористи кои планирале напади во Санкт Петербург

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Руската Федерална служба за безбедност соопшти дека задржала во притвор седум членови на Исламска држава.

Тие, како што пренесе агенцијата „Интерфакс“, планирале да извршат низа терористички напади на јавни места.

Седумчлената група била задржана во притвор во Санкт Петербург.

Осомничените планирале низа терористички напади во градот за 16 декември целејќи кон тоа да постават еден бомбаш самоубиец, но и да активираат низа импровизирани експлозивни направи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико