Уапсени шест осомничени терористи во Чешка | Правдико

Правдико

   

Уапсени шест осомничени терористи во Чешка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шест лица се уапсени во Чешка под сомневање дека подготвувале терористички напад на воз.

10559715545_0b768b5696_z

Портпаролката на државното обвинителство, Степанка Женкова, изјави дека тројца од уапсените се во притвор, а тројца се пуштени да се бранат од слобода.

Женкова не ги соопшти имињата на уапсените ниту, пак, прецизираше какво вооружување е запленето при полициската операција.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико