Убиецот од Берлин е момче од Тунис? | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Убиецот од Берлин е момче од Тунис?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската полиција има нови информации поврзани со убиецот од Берлин, откако бил извршен детален претрес на камионот. Полицијата открила „жешки траги“ кои водат до 24-годишно момче од Тунис.

tunizanec

Под седиштето на камионот, со кој е извршен масакрот во Берлин, полицијата пронашла лични документи на туниски државјанин по име Анис А (24) роден во градот Татавин, пренесе „Шпигл“. Според истиот извор, осумничениот бил повреден, а во камионот била пронајдена негова ДНК.

Осумничениот бил познат под различни имиња и различни датуми на раѓање. „Алгемајне Цајтунг“, наведува дека вториот идентитет му е Ахмед А. Документите биле издадени во округот Клеве, во северна Рајна-Вестфалија.

Германските медиуми наведуваат дека документот пронајден во камионот е ткн. „Дулдинг“, односно потврда која привремено го одложува протерувањето.

Весниот „Велт“, наведе дека осумничениот користи најмалку четири идентитети и дека полицијата го смета за „исклучително опасно лице“. Живеел во Берлин и во Северна Рајна. Осумничениот поднел барање за азил, а постапката сеуште била во тек.

Од друга страна „Билд“, наведе дека Анис А. има повеќе пасоши и дека има помеѓу 21 и 23 години. Познат и е на полицијата поради нанесување на телесна повреда, но не бил обвинет. Истражителите сметаат дека е опасен бидејќи бил дел од исламистичка мрежа. Сите имиња во лажните пасоши на Тунижанецот започнуваат со буквата „А“.

Одговорноста за нападот во Берлин, во кој беа убиени 12, а ранети 48 лица, во вторникот ја презеде Исламската држава.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико