Учебната година ќе почне на први септември, но нема одлука дали ќе биде со физичко присуство | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Учебната година ќе почне на први септември, но нема одлука дали ќе биде со физичко присуство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Учебната година ќе почне на први септември, но нема одлука дали ќе биде со физичко присуство.

Од Министерството за образование и наука информираат дека досега од вкупно 31.447 лица вработени во училиштата, вакцинирани се околу 60% и апелираат наставниот и останатиот кадар во училиштата да се вакцинира.

Што се однесува до тоа како ќе се одвива наставата, од МОН повторуваат дека има три сценарија.

„За непречен почеток на новата учебна година системот за образование е подготвен за три сценарија кои се усвоени на владина седница. Првото, за кое воедно и се залагаме, затоа што е од најдобар интерес на учениците и нема подобра алтернатива, е целосно отворање на училиштата и сите ученици да бидат во клупите, согласно сите усвоени протоколи. Второто сценарио предвидува наставата да биде како и во 2020/2021 којашто се покажа како успешна и ефективна – дел од учениците да посетуваат настава со физичко присуство под посебни протоколи, а дел да реализираат онлајн настава и третото сценарио предвидува ротирање на учениците на една недела со физичко присуство во училиштата, за да нема нивно целосно затворање“, велат од МОН.

Од таму наведуваат дека кое од трите сценарија ќе се применува ќе зависи од епидемиолошката состојба за што одлука ќе донесе Комисијата за заштита од заразни болести.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико