УЕФА ќе поведе истрага за наводните навреди на Арнаутовиќ спрема Алиоски | Правдико

Правдико

   

УЕФА ќе поведе истрага за наводните навреди на Арнаутовиќ спрема Алиоски

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе ги истражи тврдењата дека репрезентативецот на Австрија Марко Арнаутовиќ го навредувал на национална основа македонскиот фудбалер Езгјан Алиоски за време на натпреварот на Европското првенство.

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) синоќа побара од УЕФА најстрого да го казни Арнаутовиќ поради инцидентот што го предизвика во финишот на неделниот натпревар против македонскиот национален состав во Букурешт.

Арнаутовиќ со својот гол во 89. минута стави печат на триумфот на Австрија од 3:1, по што беше снимен од една од камерите крај теренот како со погрдни зборови се обраќа кон македонскиот репрезентативец Алиоски.

ФФМ соопшти дека „најостро го осудува националистичкиот испад“ на Арнаутовиќ, упатен кон Алиоски.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико