УЈП: Не сме вовеле нова давачка за фискалните апарати | Правдико

Правдико

   

УЈП: Не сме вовеле нова давачка за фискалните апарати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Управата за јавни приходи реагираше на обвинувањата на опозицијата дека власта бара од сите правни субјекти, кои мораа да воведат фискални каси со ГПРС, да плаќаат нова давачка од 60 евра за воспоставување некаква ГПРС-врска, која не треба да чини ништо.

ujp

– Управата за јавни приходи нема воведено дополнителни давачки, што значи нула прилив во буџетот, а не 12 милиони евра, како што се тврди за да се пополнат буџетски дупки. Секој даночен обврзник е запознаен со обврската за сервисирање на фискалниот систем на опрема кај овластен центар, што не е новина што се воведе со ГПРС-фискализација. Од друга страна, новина и олеснување кое за даночните обврзници се воведе со измените во Законот за регистрирање на готовински плаќања е обврската на овластениот центар да обезбеди превентивна проверка без надомест, најмалку еднаш во годината – се вели во реакцијата на УЈП.

Оттаму истакнуваат дека трошоците за обезбедување непречена комуникација и пренос на податоците преку ГПРС-апаратот и Управата, што се одвива преку мрежите на мобилните оператори, се движат до 600 денари, а сите други потреби, како што се функционална и техничка поддршка, поправка на фискалниот апарат и слично, се предмет на договор помеѓу овластениот центар и даночниот обврзник.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико