Укинат полицискиот час во Шарлот | Правдико

Правдико

   

Укинат полицискиот час во Шарлот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Градските власти го укинаа полицискиот час во Шарлот, во сојузната американска држава Северна Каролина, воведен по немирите што избија откако полицијата минатиот вторник го уби 43-годишниот Афроамериканец Кит Ламонт Скот.

sharlot1

Во првите две ноќи од протестите, беа повредени повеќе од 10 полицајци.

Полицискиот час траеше до синоќа, кога градот беше домаќин на натпревар од лигата на американски фудбал.

Шарлот им се придружи на градовите во САД во кои веќе две години се одржуваат протести поради полициските убиства на Афроамериканци.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико