Укинат притворот на новинарот Божиновски | Правдико

Правдико

   

Укинат притворот на новинарот Божиновски

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ЗНМ соопшти дека Кривичниот суд во Скопје денеска го ослободил од притвор новинарот Зоран Божиновски. Според ЗНМ, мерката притвор е заменета со мерка на претпазливост. Македонија, како што наведуваат од ЗНМ, со таквата одлука на судот, излегла од срамната листа на земји каде има новинари во затвор.

Божиновски е обвинет во случајот „Шпион“ и се товари за злосторничко здружување, шпионажа и уцена. Истрагата за него беше запрена поради неговата недостапност се до април, 2016 година кога е екстрадиран од Србија во Македонија. ЗНМ неколку пати бараше укинување на притворот на Божиновски.

Извор:Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико