Укинат притворот за двајца обвинети од „Шпион“ | Правдико

Правдико

   

Укинат притворот за двајца обвинети од „Шпион“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајца обвинети во случајот „Шпион“, вчера, доцна попладне биле пуштени од притвор.

27092016103136_web_slucaj_spion

– Апелацискиот суд Скопје вчера, доцна попладне до Основен суд Скопје 1 – Скопје достави решение со кое лицата М.Н. и Ц.Д., осудени во предметот во јавноста познат како „Шпион“, им се укинува мерката притвор и се пуштени на слобода, информираат од скопскиот Кривичен суд.

Во судскиот процес „Шпион“ беа обвинети 19 лица за злосторничко здружување, шпионажа, злоупотреба на службената положба, уцена, измама и недозволено поседување на оружје.

Во 2014 година беше донесена пресуда за овој случај во којшто се осудени главно сегашни и поранешни припадници на разузнавачката агенција, Управата за безбедност и контраразузнавање, како и Министерството за одбрана.

Извор: Нова Македонија

Партнери на Правдико